Egységes nemzetpolitika, támogatott családok
További nemzetpolitikai kérdésekben, így például a határon túli magyarság támogatásának egységesítésében, a gyes és a gyed újraszabályozásában, illetve a családi adózás bevezetésében várhatók többek között kereszténydemokrata javaslatok a parlament hétfõn kezdõdõ õszi ülésszakán – mondta el a Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetõje a távirati irodának adott interjújában. Harrach Péter megerõsítette, hogy az egyházi iskolák még idén egymilliárdos kárpótlásra számíthatnak, s szeretnék, ha a jövõ évi költségvetés egyik kiemelt területe a családtámogatás lenne.
<--more-->
Harrach Péter azt mondta, a tavaszi ülésszakhoz képest a mostaniban a kormányzati és az egyéni képviselõi indítványok aránya várhatóan megfordul az elõbbiek javára. A parlament õszi ülésszakán elsõsorban azokon a területeken várhatóak önálló KDNP-s kezdeményezések, ahol kormányzati szerepet is vállaltak a kereszténydemokraták – mutatott rá, példaként említve a nemzetpolitikai területet.
Családi adózás, nemzetpolitika, egykulcsos adó
Kifejtette: a határon túli magyarok támogatásának egységesítését és újraszabályozását tervezik, szeretnék felszámolni a jelenlegi átláthatatlan, szétaprózott rendszert. Megszólalnak és várhatóan javaslattal élnek majd a kereszténydemokrata politikusok pénzügyi és gazdasági kérdésekben is. Harrach Péter fontos lépésnek nevezte az egykulcsos adó és ezzel párhuzamosan a családi adózás bevezetését, illetve – a kilakoltatások megelõzésére – a Nemzeti Eszközkezelõ Társaság tervezett létrehozását.
Nevelés
Jelentõs változások várhatók az oktatásügyben is, a nevelés szempontjának megerõsítése lesz a következõ idõszak feladata. Az egyházi iskolák a zárszámadási törvény elfogadásával pedig még idén egymilliárdos kárpótlásra számíthatnak – erõsítette meg a frakcióvezetõ. Szociális területen a gyes és a gyed újraszabályozását és az intézmények problémáinak rendezését említette kiemelt kérdésként a családpolitika egészének újraformálása mellett.
Szabad vasárnap
A KDNP-frakció vezetõje arra számít, hogy a szabad vasárnapról szóló kereszténydemokrata javaslatot az õszi ülésszakon még nem tárgyalják, de – mint mondta –, errõl a kezdeményezésükrõl nem mondtak le, azt magukénak tekintik. Arról, hogy multinacionális cégek ellenkampányt indítottak, azt mondta, nagy pénzek állnak a kampány mögött, azon dolgoznak, hogy feledtessék, egyetlen céljuk a profitmaximalizálás. „Töretlen határozottsággal folytatjuk a harcot, hiszen a munkavállalók védelme a legfontosabb” – fogalmazott Harrach Péter.
Költségvetés
Arról, hogy a jövõ évi költségvetés mozgástere milyen lesz, úgy vélekedett, hogy egy büdzsében mindig arra van forrás, amit fontosnak tartanak. Az az értékrend, amit a kormány képvisel, egybevág a KDNP által képviseltekkel – mutatott rá, és kiemelten kezelendõ területnek nevezte a büdzsében a családtámogatást és az oktatásügyet. Elõbb vagy utóbb el kell jutni ahhoz, talán éppen a családi adózáson keresztül, hogy az 1998-2002 közötti idõszakhoz hasonlóan a családok támogatása, a gyermek nevelésének biztosítása jelentõs hangsúlyt kapjon – fogalmazott Harrach Péter. Arra a szocialista felvetésre, hogy a költségvetés benyújtásakor jön el az igazság pillanata, úgy válaszolt: igen, reméli akkor jön el. Az igazság pillanata pedig az lesz, hogy bebizonyítják, ebben az elrontott gazdasági helyzetben is lehet jelentõs lépéseket tenni – mondta.
Alkotmány
A jelenleg is zajló alkotmányozásról azt mondta: legfontosabb eleme az új alkotmánynak a preambulum, s ebben mindenképpen szerepelniük kell az európai hagyományokhoz híven a keresztény értékeknek, a társadalom által elfogadható megfogalmazásban. A kereszténydemokraták a házasság és család védelmét szeretnének megerõsíteni és hangsúlyosan szerepeltetni. Harrach Péternek szerint tavaszra megszülethet az új alkotmány.
Rendezett világ
A KDNP frakcióvezetõje azt mondta, a tavaszi ülésszakra az volt a jellemzõ, hogy gyors ütemben helyre kellett hozni az elõzõ nyolc év kártételeit, és a fõbb lépéseket meg kellett tenni nemzetpolitikában, az oktatásügyben és szociális területen. Rendezett világot kellett teremteni, az elmúlt nyolc év rendezetlenségét meg kellett szüntetni, és új szemléletet kellett megvalósítani. Ezáltal nyílt lehetõség arra, hogy jelentõsebb pénzügyi források nélkül is lényeges változtatásokat meg lehessen lépni – fûzte hozzá.
(MTI) – MNO – BL