Harrach Péter

KDNP országgyűlési képviselő

Magyar – Szlovák közös pályázatból újulhat meg a Nagybörzsönyi kisvasút

Share Button
Nagybörzsöny Önkormányzata a Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttmûködési Program keretében pályázatot nyújtott be az unióhoz „Nagybörzsöny és Cierny Balog (Feketebalog, Közép Szlovákia) erdei kisvasutak együttmûködése, összehangolt turisztikai célú fejlesztése és közös szlovákiai és magyarországi vonzerõk kialakítása” címmel. 
 
Magyar - Szlovák közös pályázatból újulhat meg a Nagybörzsönyi kisvasút 
 
<--more-->
A természetvédelmi területek turizmusának bõvítését is célzó közös pályázat eredményes volt. Nagybörzsöny összesen 607 ezer eurós támogatást nyert. A projekt nyitórendezvényét Nagybörzsönyben tartották, a körzet parlamenti képviselõje, és a kistérség önkormányzatainak polgármesterei részvételével. Az eseményen vendégként megjelent Ales Bílek a „Ciernohronska zeleznica” erdei kisvasút igazgatója, aki hangsúlyozta, hogy a kisebb közösségek is partnerek lehetnek az unióban. Ezt követõen meghívta a résztvevõket a 19 hónap múlva tartandó záró rendezvényre Szlovákiába.

Nagybörzsöny további két, a környezetvédelemhez kapcsolódó, beruházást is indít, a szennyvízhálózat és tisztítómû kiépítését, illetve a település közelében felhagyott hulladéklerakó felszámolását. Mint a polgármester elmondta az 5 % -os pályázati önrész elõteremtése a fenntartási problémákkal küzdõ település számára igen nehéz feladat.

Harrach Péter a körzet parlamenti képviselõje hozzászólásában kiemelte, a közös pályázat sikere elõsegíti a nélkülözhetetlen szlovák-magyar együttmûködést.

-A globalizáció korában a piacgazdaság növekedési kényszere hatására megváltozott az életformánk. Ez fokozottan érvényes a városi emberre. Megnövekedett az igény a természet, és annak ajándékai iránt. Ez az igény találkozik a természeti környezetet, és rekreációs lehetõségeket kínáló települések érdekeivel. Nagybörzsönyben a csatornázási program, és a hulladéklerakó megszûntetése a környezet megóvását, a határon átnyúló turisztikai együttmûködés az idegenforgalom növekedését szolgálja. Ez utóbbi egyúttal a nélkülözhetetlen szlovák-magyar együttmûködést is elõsegíti. A Közép-Európai nemzetek összefogása az unió egésze számára jó üzenet. – fogalmazott a képviselõ.

Nagybörzsöny mûemlékekben gazdag falu, (Árpád kori Szent István templom, Bányásztemplom, vízmalom, pincesor), a Duna–Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó hegységben fekszik, a turisták, a rekreációt keresõk, és a kerékpárosok kedvelt célpontja. Egyik legismertebb vonzereje a település határából a Nagyirtásra felkapaszkodó erdei kisvasút.

Berki Zoltán a Nagybörzsöny-Szob Erdei Kisvasút közalapítvány kuratóriumi tagja elmondta, az erdei vasutak állami támogatás nélkül nem tudnak mûködni.

-A kisvasút jelenleg két önálló pályaszakaszból áll. Szob és Márianosztra között helyreállított, míg Nagyirtás és Nagybörzsöny között felújítandó a sínpár. A két szakasz között (Márianosztra–Nagyirtás) újjáépítendõ a pálya. Az erdei kisvasúton évi húszezer utas fordul meg, de a jegyárakból nem fedezhetõ a fenntartási költség. –mondta el Berki Zoltán. -A térség önkormányzatai 1996-ban közalapítványt hoztak létre a kisvasút teljes, turisztikai célú helyreállítására. 2000-ben a csúcsfordítós (hegyoldali, hátramenetes) Kisirtás–Nagyirtás vonalrészt ipartörténeti mûemlékké nyilvánították. A legszükségesebb helyreállítások után a Nagybörzsöny–Nagyirtás szakasz 2002-ben újraindulhatott. Most ennek a szakasznak felújítására kerül sor az uniós pályázat keretében, mivel a pálya mûszaki engedélye lejár. A Szob–Márianosztra közötti rész felújítása 2007-re készült el. 2008-ban a kormány kiemelt projektként kezelte a kisvasút teljes helyreállítását, a pályázat is sikeres volt, de a hiányzó szakasz újjáépítése, és a most sorra kerülõ felújítás, a forráshiányos projektgazda (Szob) miatt nem valósulhatott meg. – tájékoztatott Berki Zoltán. Hozzátette, egyéni konstrukciókban (közmunka-program, MÁV bontott anyagok felhasználása, a márianosztrai elítéltek foglalkoztatása), és állami támogatás mellett, belátható idõn belül befejezõdhetne a teljes helyreállítás.

Brockhauser Edit