Cegléden tartották a KÉSZ 180. kerekasztal konferenciáját
A kerekasztal konferencia elõtt sajtótájékoztatót tartottak, amelyen Lanczendorfer Erzsébet a KÉSZ fórumainak sikerérõl beszélt, hiszen az országban több településen, nagy érdeklõdés mellett zajlanak ezek az események. Harrach Péter a keresztény értékrendet képviselõ civil kezdeményezés függetlenségét hangsúlyozta. Mint elmondta, a parlamenti munkában és a civil fórumokon is van mit tenni a kereszténydemokrácia érdekében. Rogán Antal szerint a fórumok azért fontosak, hogy az emberek közvetlen módon is értesüljenek az eltelt két év kormányzati munkájáról. Hangsúlyozta, hogy a súlyos gazdasági örökség terhe határozta meg ezt az idõszakot. Kiemelte, az Európából érkezõ támadások mögött nem demokrácia deficit húzódik meg, hanem érdeksérelmek, mert a baloldali kormányzás gazdasági haszonélvezõinek, a multinacionális cégeknek, és a bankoknak is ki kell venni a részüket a terhek vállalásából. „ A vádakra tényekkel kell válaszolni, és azokból jól állunk” tette hozzá. Fodor Csaba politológus a közvélemény kutatások jellegérõl, és a politikai elemzések sokrétûségérõl beszélt.
A kerekasztal beszélgetés során a felszólalók Lanczendorfer Erzsébet témafelvetéseire, és a közönség kérdéseire reagáltak.
Harrach Péter elõadásában arra a kérdésre, hogy szükség van-e napjainkban keresztény világnézeti pártra kijelentette, a KDNP politikai tevékenysége lehetõség és kötelesség. Az európai színtéren az ultraliberalizmus ellenpontját jelenti a kereszténydemokrácia. A liberalizmus ellen egyedül ez az eszmeiség rendelkezik a megfelelõ érvrendszerrel.
Az unióból hazánk ellen indított kötelezettségszegési eljárások kapcsán Harrach Péter úgy nyilatkozott, „mindegyik, általuk kifogásolt törvényünknek megvan az egyértelmû és tényszerû magyarázata”, melyeket röviden ki is fejtett. Ennek kapcsán szóba került, hogy hazánk ellen három pontban indítottak eljárást, amely a médiában túlzó hangsúlyt kap, míg például Belgium ellen több mint 100 ilyen intézkedés indult.
Brockhauser Edit