Évadzáró interjú a képviselõvel
Mielõtt a tavaszi ülésszak parlamenti munkájával és a körzeti eseményekkel foglalkoznánk, néhány szót ejtsünk az Európa Parlamenti választásokról, különös tekintettel annak belpolitikai üzenetére.
A választásoknak volt azonban belpolitikai következménye is. A választók üzentek a politika világának. Ez az üzenet így szólt: egyetlen kormányképes erõ van Magyarországon, a Fidesz- KDNP szövetség. Az MSzP középpárt lett, az SzDSz partvonalon kívülre került, és pályára lépett a radikális jobb. Az utóbbinak legfõbb oka a közbiztonsági helyzet. Ez a kérdés megérdemel egy- két mondatot.
A rendõrségnek határozottan és keményen kell fellépnie minden bûnözõvel szemben, etnikai hovatartozásától függetlenül. Ezt semmiféle magánhadsereg nem pótolhatja. A rasszizmus éppúgy megengedhetetlen, mint az, ha valakit alaptalanul rasszistának neveznek. A magyar nép évszázadokon át befogadónak mutatkozott, ma is az. Ez elismerést érdemel.
<--more-->
A nyári szünet elõtti utolsó ülésen még több fontos döntés született, többek között a családtámogatási rendszer megváltoztatásáról.
– A balliberális kormány sok hibát követett el hét év alatt, egyik legnagyobb az, amire rákérdezett. Azokat sújtják, akiket védeni kellene. Ez nagy áldozatokat kíván az érintettektõl, miközben keveset hoz a költségvetésnek. Az ilyen intézkedés egyszerre vall érzéketlenségrõl és szakszerûtlenségrõl. Az otthonteremtés megnehezítése a családalapítókat sújtja, azokat, akik úgyis nehezen szánják rá magukat erre a lépésre. A GYES megrövidítése azoknak árt, akik az elsõ éveket gyermekük mellett kívánják tölteni. Az ÁFA növelése minden család életét nehezíti.
A Bajnai csomag a családosok és a nyugdíjasok megrövidítésével indította az úgynevezett „válságkezelõ programját”. Ugyanakkor a Fidesz-KDNP. javaslatait semmibe vették. Melyek voltak ezek?
Elõterjesztéseink egyrészt a megszorítások eltörlését, másrészt mérséklését szolgálták. Mindet lesöpörték. Ha egy-egy elfogadhatónak tûnt számukra, azt újrafogalmazva maguk nyújtották be. Másra nem is számítottunk, az viszont megdöbbentõ volt, hogy a KDNP önálló kezdeményezéseit, olyanokat, amik távol estek a pártpolitikai küzdelmek témáitól, szintén semmibe vették. Ilyen volt a választható családi adózásról szóló törvénytervezet, amely az adórendszer igazságosabbá tételét célozta. Ilyen volt a nyugdíjkoncepció, amely a rendszer fenntarthatóságát hosszútávon biztosítaná. Említhetem a családok csõdvédelmérõl szóló elõterjesztést, amely a válság áldozataivá vált családoknak nyújtana hatékony segítséget.
Több felszólalása is volt a tavaszi ülésszakon, néhány általános érvényû gondolatot kiemelne ezek közül, amelyeknek országos üzenetük van?
Szeretem a napirend elõtti felszólalás mûfaját. Öt percben kell egy fontos kérdésrõl a lényeget elmondani. Általában nem a napi politika területérõl, hanem társadalmunk folyamatosan aktuális nagy kérdéseibõl választom a témámat. Ebben az idõszakban azonban olyan események történtek, amelyek mellett nem lehetett szó nélkül elmenni. Frakció feladatként beszéltem a Gyurcsány korszak lezárásáról, az új miniszterelnök személyérõl, az európai választás eredményérõl. Volt néhány megszólalásom a napirenden lévõ szociális kérdésekhez is. A két terület abban a gondolatban találkozik, amit gyakran elmondtam: nem azok vállára kell rakni a terhet, akik már eddig is sokat viseltek.
A körzetében két nagypolitikai ügyben is fellépett az itt élõk érdekében, a nagyvízi medrek (árterek) kiterjesztése, és a vízközmû vállalatok privatizációs kísérlete kapcsán. Milyen eredményeket sikerült elérni?
Az elsõ sok ingatlan tulajdonosának vagyonvesztésével járna, a második a nemzeti vagyon maradékának eltulajdonítása lenne. Politikusok, szakemberek és civil szervezetek határozott fellépése meghátrálásra kényszerítette a közösségellenes tervek kiagyalóit.
Közismert, hogy a körzete hatalmas kiterjedésû, számtalan kistelepüléssel. Csak néhány esemény, amelyeken részt vett a tavasz folyamán – Fót idõközi választás kampánya, uniós választási kampányok például Varga Mihállyal Veresegyházán , püspökhatvani zászlóavatás, márianosztrai zászlószentelés, nyergesújfalui idõsotthon meglátogatása, nagybörzsönyi malomavató, stb.- Munkaidejének hány százalékát teszik ki a körzeti ügyek? Milyen a kapcsolata a választóival?
Idõm és energiám java részét a körzeti munkára fordítom. Élvezettel teszem, nem jelent megterhelést. Tizenegy éve ismerem az embereket és a településeket. Sok barátot szereztem, sok ügyet megismertem. Egyszer egy ifjú titán, aki megkívánta a jól mûködõ körzetet, megkérdezte: indulsz még egyszer? Természetesen, de nem egyszer- válaszoltam.
Az ön nevéhez köthetõ az Új Társadalom Szalon elindítása, mit takar ez a név és mi a céljuk a rendezvényekkel?
Kereszténydemokrata szellemiségû társadalmi esemény. Résztvevõi a politika, a tudomány és a mûvészet képviselõi, akik magyar és európai értékeket képviselnek. Tartalmas programot és a beszélgetéshez kellemes körülményeket igyekszünk teremteni.
Közemberként nem menekülhet néhány személyes kérdés elõl. Milyen programjai vannak a nyárra, hol és mivel tudja jól kipihenni magát? Van-e egyáltalán olyan pillanata a nyárnak, amikor senkinek, semmilyen ügyben nem érhetõ el, vagy folyamatosan „politikai ügyeletben” van ?
Feleségemmel családunk kis vidéki házában töltünk néhány hetet. Sok olvasás, mozgás és családi összejövetel mellett kisebb kirándulások jelentik az igazi kikapcsolódást. Néhány napra elmegyünk valahová, ahol nem kell mosogatni és kertet ásni. Telefonon mindig elérhetõ vagyok, de az esetek egy részében tudok nemet mondani.
Brockhauser Edit