Leépítések a Váci fényforrásgyárban
Harrach Péter arról beszélt, hogy néhány parlamenti és helyi képviselõ szolidáris, és kiáll a környékbeli emberek mellett, akiknek a biztonságérzete most megrendült.
-Mert mit szeretnének ezek az emberek? – kérdezte. – Dolgozni! –felelt a kérdésre, a demonstrálókkal együtt. – Ez különösen fontos akkor, amikor manapság sokan munka nélkül akarnak élni, naplopással vagy ügyeskedéssel boldogulni. Ki kell állni azok mellett, akik dolgozni akarnak! Ez nem lehetetlen kérés. Itt családok jövõje a tét! –hangsúlyozta- Szükség van a mûködõ tõkére, ezért az állam jelentõs adókedvezményeket, és támogatásokat nyújtott a multinacionális cégeknek. Cserébe partnerségre számít. Arra, hogy az amerikai cég felelõsséggel viseltetik a magyar dolgozók iránt, és hasonló biztosítékokat nyújt, mint a nyugati országok munkavállalóinak. Bízunk abban, hogy a cég korrekt partner lesz a tárgyalásokon, és folytatja magyarországi mûködését. – mondta el Harrach Péter.
Selmeczy György, a Tungsram Dolgozók Független Szakszervezetének (TDFSZ) titkára felszólalásában kiemelte, a cég több termék elõállítását megszünteti hazánkban, melyeket Távol-Keletrõl fog beszerezni, és a több mint ötven éves váci gyárat a bezárás veszélye fenyegeti.
Egy Kosdról érkezett tüntetõ elmondta, a környékbeli településeken sok családos embernek egyetlen munkalehetõsége a „Váci Izzó”, hiszen nincs a közelben olyan nagyobb üzem, amely mûszerészeket foglalkoztatna.
– Két év alatt 1600 fõrõl 600 fõre zsugorodott a létszám. A cég a törvényekre hivatkozva, és azok betartásával , de folyamatosan leépít. Karácsonyig marad a létszám, akkor új szabályok jönnek és folytatódik az elbocsátás. A váci gyár már rég nem gyárt hagyományos izzókat, csak fénycsöveket, arra pedig folyamatosan szükség van, tehát sem a recesszió, sem az uniós elõírás nem vonatkozik ránk.
Brockhauser Edit