Vállalkozói fórum az Új Széchenyi Tervrõl
Harrach Péter bevezetõjében kiemelte a Börzsöny és Ipolymente vidéke nehézségekkel küzdõ vidék, de vannak adottságai, amelyek a fórumon elhangzó gazdaságélénkítõ programokkal reményeink szerint fejleszthetõk lesznek.
Ezt követõen Siba Ignác beszélt a 2007-2013 közötti idõszak uniós fejlesztési programjáról, amely 1000 milliárdos csomag volt. Ennek négyötöde vissza nem térítendõ támogatás formájában került kiírásra.
-A visszatérítendõ hitelek 200 milliárdos keretébõl 165 milliárd forint még rendelkezésre áll. A pályázati pénz elsõsorban a mikro vállalkozások számára elérhetõ, amelyeket a pénzintézetek nem finanszíroznak. Ebben a pályázati csomagban a miko- kis- és középvállalkozások számára nyújtott hitelek azt célozzák, hogy a vállalkozás a tõkeemelés után, rövid idõ alatt jelentõs eredményt tud felmutatni, és letörleszteni a tartozását. – ismertette a szakember.
Hozzátette, az új kormányt fõ célja a foglalkoztatás növelése, ezért minden pályázatban vannak olyan követelmények, amelyek foglalkoztatási, vagy a bérnövekedést írnak elõ. A brüsszeli egyeztetések azt mutatják, hogy sajnos a vissza nem térítendõ támogatásokban jelentõs csökkenés várható.
Az új pályázati programról elmondta, kombinált mikrohitel, amelynek van vissza nem térítendõ része, visszatérítendõ része, és 10 százalékos önrésze. Ebbe az irányba tudják a pályázatokat elmozdítani, ezért tartanak ilyen bemutatókat a vállalkozóknak.
Az Ipolymenti vállalkozók szóvá tették, hogy hátrányos körzetük kimarad a KEOP programjaiból, illetve a fõváros viszi el a Pest megyei források javát.
A vállalkozók kérdéseire válaszolva Kabai Anikó többek között elmondta, az 5000 fõ alatti települések esetében az Új Magyarország Fejlesztési Program pályázatait ajánlja, amelyek elérhetõk a számukra. Ezek a lehetõségek májusban fognak megnyílni. Elmondta azt is, hogy 2013-ig terjedõen minden várható pályázati konstrukciót megjelentettek a Magyar Közlönyben.
Brockhauser Edit