Magunkat is fel kell készíteni az ünnepre
A Diplomata Magazin decemberi számának Ünnepi készülődés összeállításában Harrach Péternek, a KDNP frakcióvezetőjének feleségét, Csilla asszonyt kérdezték a karácsonyról, és az ünnepre való felkészülésről.
Milyenek voltak a gyermekkori karácsonyok?
Minden karácsony nagy élmény volt számomra. Sürgés-forgás jellemezte, sütemény és finom ételek illata lengte be az otthonunkat. Végül a feledhetetlen gyertya- és fenyőillat. Négyen voltunk testvérek, ez megsokszorozta a várakozás és beteljesülés örömét. Szenteste, amikor a kicsiny templomban felzengtek a karácsonyi énekek, egész valómat átjárta az öröm: karácsony van, Jézus megszületett! Ezzel az ünneplőbe öltözött bensővel folytatódott a családban való ünneplés.
Mi a legemlékezetesebb karácsonyi emléke?
Nehéz választani, mert rengeteg kedves emléket őrzök magamban. Azt például nagyon szerettem, amikor a szokásos közös éneklés után, férjem, mint családfő felolvasta a karácsonyi történetet és hozzáfűzte értékes gondolatait. Három fiunk gyakran házi muzsikával, ünnephez illő versekkel lepett meg bennünket, és tette tartalmassá a karácsonyestét. Igyekeztünk hagyománnyá tenni a szellemi ajándékozást is. Egy ilyen alkalommal velünk ünnepeltek férjem szülei is. A szemük gyanúsan csillogott, s apósom azt mondta, ilyen szép karácsonya még nem volt.
Mikor szokta elkezdeni az ünnepre való felkészülést?
Gyakorlati készülődés először fejben, mentálisan kezdődik. Már október vége felé jönnek az impulzusok: mit, hogyan, kikkel kell majd tennem? Illetve kinek, mit ajándékozzunk, hogy személyre szabott legyen? Mint nőnek, családanyának az a célom és feladatom, hogy előmozdítsam a közös öröm létrejöttét, hogy meghitt és szeretetben megélt lehessen a család karácsonya. Az igazi előkészület ideje az advent. Legelsőnek elkészítjük az adventi koszorúkat, ha lehetséges közösen két menyemmel és a kislányunokákkal. Fokozatosan ölt ünnepi ruhát a ház, a kert, az utcafront. A karácsonyváró időszak megmozgatja minden érzékszervünket. Szükség van az illatokra is. Újabban mézeskalács házikót is sütök. Magunkat is fel kell készíteni az ünnepre. A belső szépséget is meg kell teremteni.
Milyen étkek kerülnek karácsonykor az asztalra?
Szenteste halleves vagy borleves, rántott ponty és egyéb sült halak majonézes krumplival (kukoricával, füstölt sajttal), gyümölcssaláta, püspökkenyér, stollen és finom bor. Karácsony napján (25., 26.) fácánleves, pikáns tűzdelt pulykamell krumplipürével, sült vadhús (szarvas vagy vaddisznó) aszalt gyümölcsökkel (szilva, vörös áfonya, sárgabarack, dióbél), krokettel. Egyben sült töltött hús, rizzsel, savanyúságokkal, gyümölcssaláta, püspökkenyér, diós, mákos bejgli, 120 éves recept alapján. Töltelékes (erdélyi) káposzta, és természetesen borok, ásványvíz, gyümölcslé.
(A teljes interjú a Diplomata Magazin decemberi számában olvasható.)