Álszent a szocialista vélemény
Az MSZP ellenállása miatt nem kerülhetett sor érdemi kérdések tárgyalására azon az ötpárti egyeztetésen, amelyet szerdán tartottak a párizsi tragédia nyomán – erősítette meg a Magyar Hírlapnak Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője. Álszentnek nevezte azt a szocialista véleményt, amely szerint nincs összefüggés a bevándorlás és a párizsi terrortámadás között. Kérdésre válaszolva kijelentette: nem tartja kizártnak, hogy pártja támogatná a közösségi szimbólumok fokozottabb védelmét.
Arra a felvetésre, hogy a szerdai egyeztetést követő sajtótájékoztatók alapján úgy tűnt, vannak közös pontok a parlamenti pártok esetében a terrorellenes fellépés kapcsán a KDNP alelnöke elmondta: csak a technikai lépésekben sikerült megegyezni. Például abban, hogy hívják össze az érintett parlamenti bizottságokat, illetve szakpolitikusok bevonásával hozzanak létre egy új, egyeztető testületet. Hozzáfűzte: a folyamat elindult, ebbe az irányba tettünk meg fél lépést. Érdemi kérdésekre, így politikai állásfoglalásra azonban, az MSZP ellenállása miatt nem került sor.
Harrach Péter álszentnek nevezte azt a szocialista véleményt, amely szerint nincs összefüggés a bevándorlás és a párizsi terrortámadás között, mivel egyértelmű, hogybevándorlók leszármazottai követték el a borzalmas cselekményeket. Mint mondta: óhatatlanul felmerül az eset kapcsánhogy a különböző kultúrákat lehet-e, s ha igen, akkor milyen eszközökkel integrálni. Mivel Európa keresztény gyökerű, leginkább ehhez kellene a bevándorlóknak alkalmazkodniuk, s nem fordítva. Szakértők véleménye szerint, ha az emigránsok leszármazottainak nem sikerül a beilleszkedés, nem lesznek egyenrangú állampolgárai az adott nyugati országnak, s az ennek nyomán fellépő frusztráció miatt könnyen utat találnak hozzájuk a különböző radikális szerveződések – tette hozzá.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy mennyire okolható ezért a helyzetért az európai politika a kereszténydemokrata politikus kifejtette: egyértelműen látszik, rosszul kezelték a problémát, éppen ezért a jövőben egyes államokban többségbe kerülnek a bevándorlók. Mindez azzal kezdődött, hogy a szélsőséges neoliberális erők elvágták Európa keresztény gyökereit, így a hagyományos értékrend helyét más kultúrák fogják átvenni.
Az újságírói felvetésre, hogy a tragikus veszteségeket szenvedő szatirikus lap, a Charlie Hebdo éppen arra büszke, hogy nem tiszteli az értékeket, vallási jelképeket Harrach Péter kifejtette, különös következetlenség mutatkozik a nyugat-európai államok gondolkodásában: miközben nem állítanak karácsonyfát egyes nagyvárosok főterén, mondván, ez vallási okokból zavarhatná a helyi muszlim közösséget, a legdurvább vallásgyalázást is eltűrik egy vicclapban. Márpedig, s ez a KDNP véleménye, sem a sajtó-, sem a szólásszabadság nem terjedhet ki a vallásgyalázásra.
Az MSZP azon kijelentésére reagálva, hogy álláspontja miatt távoznia kellene a közéletből a frakcióvezető hangsúlyozta: az utóbbi időben a közéletben elszaporodtak a tájékozatlan, agresszív megnyilatkozások, az MSZP-s közleményt is azok közé sorolja. A szocialisták érvei vagy valótlanok, vagy alapvető igazságokat támadnak – jegyezte meg.
A minapi egyeztetést követően Rogán Antal fideszes frakcióvezető egyes közösségi szimbólumok fokozott védelméről beszél. Milyen formában valósulhatna meg ez – tette fel a kérdést az újságíró. „Először is: a Nyugathoz képest térségünkben sokkal jobban vigyázunk arra, hogy mások emberi méltóságát, meggyőződését ne sértsük meg a liberalizmus rossz értelmezésével. Mindezt a nevelés, a média, illetve a családok megerősítése által lehet megőrizni, miközben a közösségi értékek védelme persze törvényi eszközökkel is megvalósítható. A részleteket megvárjuk, de támogathatónak gondolom a Fidesz erre vonatkozó javaslatát – mondta Harrach Péter. Hozzátette: még januárban sor kerülhet erre, ahogy a nemzetbiztonsági és rendészeti bizottság ülésére is.