Harrach Péter

KDNP országgyűlési képviselő

Találkozás a közel-keleti Káld Katolikus Egyház püspökeivel (2017. 05. 30.)

Share Button

Tegnap a Parlamentben találkoztunk a közel-keleti Káld Katolikus Egyház püspökeivel. Azon dolgoznak, hogy otthon tartsák közösségük megmaradt tagjait és hazahozzák az elmenekülteket, felépítve lerombolt otthonaikat. Ebben kell őket segítenünk.

kep2

A káld pátriárka azután találkozott a kereszténydemokrata politikusokkal, hogy Orbán Viktor miniszterelnökkel 580 millió forint értékű támogatásról írt alá megállapodást az iraki Tell-Aszkuf lakóházainak helyreállításához.

A megbeszélés utáni sajtótájékoztatón a pátriárka az újságíróknak elmondta: az Irakban élő keresztények az erőszakra nem válaszolnak erőszakkal és nem akarnak önálló államot sem, csak békében, biztonságban szeretnének élni, őrizni akarják hagyományaikat, közösségeiket.

Bashar Matti Warda erbíli érsek arról beszélt, hogy sokan igyekeznek támogatni őket, de kevesen teszik meg azt, amit a magyarok: elmennek hozzájuk, megkérdezik az ott élőket, és azzal segítik őket, amire valóban szükségük van. Hozzátette: a látogatás és a támogatás egyaránt reményt ad az otthonukból elüldözött embereknek a hazatérésre.


Bashar Matti Warda erbíli érsek (b2), Lui Rafael Szakó babiloni káld katolikus pátriárka (k) és Hölvényi György kereszténydemokrata európai parlamenti képviselő (j) a megbeszélésen (KDNP Fotó: Váli Miklós)

Hölvényi György kereszténydemokrata európai parlamenti képviselő hangsúlyozta: hónapokon belül újjá kell építeni a lerombolt településeket ahhoz, hogy maradjon remény a visszatérésre. Azok ugyanis akik a térségben élnek menekültként, még hazamennek, Amerikából vagy Új-Zélandról azonban már aligha fognak visszatérni az emberek.

Fontos határidőnek nevezte a szeptemberi iskolakezdést, hiszen a családok tanév közben már nem fognak hazatérni, ha a gyerekeik máshol elkezdték az iskolaévet.


(KDNP Fotó: Váli Miklós)

Hölvényi György ismertette: Moszultól északra 14 ezer házat kell újjáépíteni, Tell-Aszkuf településen pedig körülbelül háromszázat. A magyar kormány segítségéből reményeik szerint több mint 200 házat újítanak majd fel, tehát „gyakorlatilag rendbe tesznek egy települést”.

Szalar Kajo, Tell-Aszkuf újjáépítéséért felelős megbízott azt mondta, hogy a településen már felmérték és három csoportba sorolták a megrongálódott épületet. Az elsőbe a néhány száz dollárból felújítható házak, a másodikba a súlyosan megrongálódott, a harmadikba pedig a teljesen megsemmisült épületek kerültek, amelyek helyett újat kell építeni.