Harrach Péter

KDNP országgyűlési képviselő

Megemlékezés ’56 hõseirõl a „Juta dombnál”

Share Button
Közös ünnepséget rendezett a Történelmi Igazságtétel Bizottság Katonai Szervezete, a Honvédelmi Minisztérium, és Soroksár önkormányzata november 4.-én a juta-dombi hõsök emlékmûvénél.
 
Megemlékezés ’56 hõseirõl a „Juta dombnál”
 
<--more-->
Az azóta elbontott dombnál, gyõztes ütközetet vívtak a magyar katonák az 1956-os szovjet intervenció ellen. 1958-ban a megtorlások idején, tizenegy olyan magyar katona ellen hoztak halálos ítéletet, akik részt vettek a juta-dombi ütközetben.

A megemlékezésen részt vett Harrach Péter, az országgyûlés alelnöke, Kovács József vezérõrnagy, Palásti Ferenc dandártábornok, és Geiger Ferenc Soroksár polgármestere.
Harrach Péter azzal kezdte ünnepi beszédét, hogy ha egy mondatban akarná összefoglalni miért is harcoltak és haltak meg a nemzet függetlenségéért küzdõ katonák, a válasz az lenne, hogy a szabadság, a hazaszeretet, és a nemzeti egység eszméiért.

-A szabadság azoknak jelent sokat, akik megélték a Rákosi-rendszer nyomasztó világát. Amikor megszabadultunk az õrült eszme korától, olyan érzés volt, mint amikor egy rossz levegõjû szobából, végre kiléphetünk a friss levegõre. – mondta Harrach majd a kor szellemiségét felidézendõ, felolvasott néhány sort Illyés Gyula, „Egy mondat a zsarnokságról” címû versébõl. Azzal folytatta, hogy a mai ember számára a szabadság egyet jelent azzal, hogy szinte bármit megtehet, de az igazi szabadsághoz rend kell, és ma szinte minden téren rendezetlenség van körülöttünk.

– A hazaszeretetrõl, amely nem csak a szülõföld, hanem a nép és nemzet szeretetét is jelenti, ’56 résztvevõinek nem kell beszélni. Ezt a fogalmat vissza kell vinni az iskolákba, hogy a gyerekek is megismerjék, mit jelent a nemzethez tartozás tudata. – hangsúlyozta az alelnök.

Végül beszélt a nemzeti egység üzenetérõl, amely akkoriban természetes volt, hiszen kinek jutott volna eszébe szembeállítani Nagy Imrét és Mindszenthy bíborost, a két különbözõ világnézetû, de egy célért küzdõ embert?

-Ma a nemzeti egységhez olyan politikai magatartás szükséges, amely komolyan veszi a társadalmi normákat. – fogalmazott Harrach Péter. Hozzátette, tisztelettel gondolunk a hazánkat védõ katonákra, és ’56 üzenetét megértve, annak szellemében kívánjuk építeni Magyarországot.

Ezután az elesettek márványoszlopánál elhelyezték a koszorúkat az Országgyûlés, a Köztársasági Elnöki Hivatal, a Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Honvédség, a Történelmi Igazságtétel Bizottság, a soroksári önkormányzat, és a civilszervezetek képviselõi.

Brockhauser Edit