Harrach Péter fogadta a chilei parlamenti delegációt
Harrach Péter az országgyûlés alelnökeként fogadta a delegációt, amelyben a chilei kongresszus valamennyi frakciója képviseltette magát. Az alelnök köszöntõjében kiemelte, hogy a két ország között jók a kapcsolatok, amelyek most tovább bõvülnek.
-Érdeklõdéssel figyeljük azt a fejlõdést, amely az önök országában az utóbbi idõben végbement, és bízunk benne, hogy az új elnök munkájával ez tovább erõsödik. Sajnos gazdasági okból, kénytelenek vagyunk több külképviseletünket összevonni, ami érinti az Önök országát is. Reméljük mindez átmeneti intézkedés, és rövid idõn belül visszaállíthatjuk a magyar képviseletet Chilében. Küldöttségük más politikai szereplõkkel is találkozik a nap folyamán, így az Európai Unió Integrációs Bizottságával is. Milyen tervekkel érkeztek ezekre a tárgyalásokra? – érdeklõdött Harrach Péter.
A chilei delegáció válaszában kifejtette európai utazásuk során jártak Brüsszelben, és más uniós tagállamok fõvárosaiban is, ahol a Lisszaboni szerzõdésrõl esett szó. Magyarországon most járnak elõször. Úgy vélik, fõleg az innováció területén van lehetõség bõvíteni a két ország kapcsolatait. Fontos, hogy Magyarországon lesz az unió innovációs központja. A megjelent képviselõk valamennyien tagjai a chilei-európaiuniós vegyes bizottságnak. 2011 elsõ felében Magyarország veszi át az elnökséget az Európai Unióban, ezért örülnének, ha Magyarország jelenléte megerõsödne Chilében. Végül megemlítették, hogy Latin-Amerika több országa idén ünnepli függetlensége 200 éves évfordulóját.
Ezt követõen Harrach Péter tájékoztatta a delegációt a magyar parlamenti viszonyokról.
-Alapvetõen kétféle politikai értékrend polarizálódott hazánkban is, mint a legtöbb országban, ugyanakkor fontos, hogy a nemzeti érdeket közösen képviseljük, ahogy ezt Önök is teszik. Magyarországon jelenleg baloldali kormány van, áprilisban lesz a választás, amely elõreláthatólag a polgári oldal gyõzelmét hozza. A jobbközép erõ a gazdaság élénkítését tûzte ki célul, és rendezett társadalmi viszonyokat kíván teremteni. – ismertette röviden a politikai helyzetet az alelnök. Végül a parlamenti sétára készülõ vendégeknek elmesélte, hogy az ország házának születése arra az idõre esett, amikor Magyarország még nagyobb területtel rendelkezett, és ezek a tájak és oda köthetõ történelmi események visszaköszönnek a faliképeken, gobelineken, festményeken. Hozzátette, Magyarország az elsõ világháború után területének kétharmadát elveszítette, ezért sok magyar származású ember él a határainkon kívül.
Brockhauser Edit