Harrach Péter

KDNP országgyűlési képviselő

EU-s fejlesztési támogatások (parlamenti vitanap: 2016. 05. 02.)

Share Button

Az EU-s fejlesztési pénzek pályázati lehívása kétség kívül egy olyan terület, amelyre a Fidesz-KDNP kormány igazán büszke lehet. Áttekintettük, hogy a különböző fejlesztési ciklusokban milyen MÉRTHETŐ eredmények valósultak meg.

 

parlament

Amíg 2007 és 2010 között sok szempontból koncepciótlan és felelősség nélküli pénzosztás működött, nem megtérülő forráskihelyezésekkel (a szökőkutak és újraburkolt főterek például nem szolgálják a fenntarthatóságot, nem adnak munkahelyeket a magyar családoknak), a Fidesz-KDNP kormány 2010-ben és 2013-ban meghozott intézkedéseinek köszönhetően sikerült megakadályozni a forrásvesztést, munkahelyet biztosítani a magyar családoknak.

Az előző Uniós ciklusban (2013-ig) a teljes keret 108 százalékára fizettünk ki forrásokat. Ez történelmi siker, régiós és uniós viszonylatban is kiemelkedő teljesítmény. A ciklus során 70 560 projekt részesült támogatásban, összesen 9223 milliárd forintot fizettünk ki. Gyorsak voltunk, és ami a legfontosabb, szabályosak is: a teljes keret esetében 1,1 százalék volt a szabálytalanul felhasznált források aránya. S még ezzel együtt is – ami a magyar hatóságok alapos munkáját mutatja – az Európai Bizottság 2014. évi jelentése szerint Magyarország, Lengyelország, Románia, Németország és Olaszország derítette fel és jelentette be a legtöbb csalárd szabálytalanságot (65 és 208 között).

Történelmi időket élünk, hiszen a 2014-2020- as ciklus tétje évtizedekben mérhető. A kormány felismerte, hogy gyökeres változásokra van szükség ahhoz, hogy Magyarország ne maradjon le versenytársaitól, és hosszú távon, fenntartható módon növekedjen tovább. Minden intézkedésünket e történelmi felelősségünk tudatában hoztuk meg, ezért alakítottuk át a teljes intézményrendszert. Tanultunk az előző rendszer hibáiból: nem engedhetjük meg, hogy a források ne érjenek célba, hogy egyes érdekcsoportok nyerészkedjenek a forráskihelyezés rendszerén. A rendszert kihasználó „tanácsadók” világa lejárt. Biztosítjuk, hogy a pályázók egyszerűen, könnyen és hatékonyan juthassanak uniós forrásokhoz. Csak olyan projekteket támogatunk, amelyek hozzájárulnak hazánk versenyképességének, gazdasági stabilitásának növeléséhez. Az új fejlesztési rendszer megadja a lehetőségét a vidéki Magyarország valós felzárkózásának. Számtalan fejlesztéshez nyújtunk támogatást, amelyek nem csupán az életminőséget befolyásolják, hanem a helyi gazdaságfejlesztés, így több vidéki munkahely létrejöttét biztosítják. Ezek közé tartozik a vidéki városok ipari parkjainak fejlesztése, az összes megyei jogú város bekötése a gyorsforgalmi úthálózatba, vagy a meglévő autópálya hálózat kibővítése és határmetszésig való meghosszabbítása.

A Modern Városok Program a Kormány egyik legfontosabb stratégiai programja, amelynek keretében a fejlesztések nagy részét uniós forrásból finanszírozzuk, ahol pedig nem lehet ilyen típusú támogatást bevonni, ott a hazai költségvetésből biztosítja a szükséges forrásokat. A program vezérelve, hogy a megyei jogú városokkal együttműködve érjük el, hogy ezek a városok a helyi gazdaság fejlesztésének zászlóshajói legyenek. A Kormány által benyújtott előterjesztés tartalmazza Budapest és Pest megye szétválasztását, hiszen hiszen Pest megye Budapest fejlettségi mutatói miatt a szükségesnél jóval kevesebb forrást kap. Pest megyei települések és az érintett
megyei önkormányzatok csaknem egyöntetűen a régió jelenlegi közigazgatási határok mentén történő kettéválasztását támogatták.