Origo-interjú (2016. 09. 19.)
A törvényben biztosított havi egy vasárnapi pihenőnap helyett kettőt javasolunk – mondta Harrach Péter, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezetője az Origónak. A kereszténydemokrata politikus beszélt a kvótareferendumról és a Keresztényüldözés elleni új államtitkárságról, kifejtette az emberséges védelem fogalmának jelentését, és bejelentette, hogy nem indul egyéni körzetében a következő parlamenti választáson.
Kvótareferendum: jövőnk a tét
Az Origónak adott interjúban Harrach Péter a kvótareferendum kampányával kapcsolatban azt tartja a legfontosabbnak, hogy tudatosítsa az emberekben a népszavazás tétjét, hogy ez a jövőnket meghatározó kérdés. A KDNP frakcióvezetője szerint fontos, hogy a referendum eredménye muníciót ad a kormány kezébe brüsszeli tárgyalásaihoz, és ezt az eredményt remélhetőleg az ottani bürokraták is tiszteletben tartják majd. A keresztényemokrata politikus úgy véli, hogy a Magyarországon a polgárok túlnyomó többsége a kényszerbetelepítés ellen van, és fontos számukra az önvédelem, ugyanakkor a magyar társadalom egyetért azzal is, amit KDNP kezdetektől hangsúlyoz: hogy a határvédelemnek és az önvédelemnek is emberségesnek kell lennie.
Emberséges védelem
A kereszténydemokrata frakcióvezető szerint az emberséges védelem lényege az, hogy egyfelől egy felelős kormányzatnak távol kell tartania a határainktól az illegális bevándorlókat, az integrálódni képtelen tömegtől meg kell védenie a kultúránkat, a biztonságunkat és az életformánkat. Eközben pedig látnia kell, hogy a migránsok többsége áldozat, áldozata a hazájában dúló háborúknak, az embercsempészeknek és a csalogató politikusoknak, ezért a távoltartásnak humánusnak kell lennie. Az emberségesség is fontosa kormány számára, ezért szerződést kötött a karitatív szervezetekkel, hogy emberhez méltó körülményeket biztosítsanak a határainknál várakozóknak. Harrach Péter szerint azonban még ennél is fontosabb, hogy a kibocsátó országokban kell rendet, békét és lakható körülményeket teremteni, hogy az otthoni helyzet ne kényszerítse hazájuk elhagyására az embereket. Ez jelenti az emberséges védelmet a kereszténydemokrata politikus szerint.
A KDNP frakcióvezetője arra kéri mindazokat, akiknek fontos a családja jövője, hogy ne maradjon távol a népszavazásról, mert a nagyarányú részvétel nyomós érv a kormányzat kezében. Ám a magas részvételnél is fontosabb Harrach Péter szerint a nemek száma.
A Keresztényüldözés elleni államtitkárság az emberséges védelem szerves része
A Keresztényüldözés elleni államtitkárságról szólva Harrach Péter elmondta, hogy feladata egyrészt a világban jelen lévő keresztényüldözés feltárása és ismertetése, hiszen ma is van vallásüldözés; öt vallási okokból üldözött emberből négy keresztény. A másik feladata az új államtitkárságnak, hogy a közel-keleti országokban nyújtott segítséget koordinálja. A politikus elmondta, hogy 250 közel-keleti fiatal kap majd ösztöndíjat Magyarországon, és magyar egyházi és állami segítséggel egy iskola épül Irakban, ahol közel ezer gyerek fog tanulni. Szíriában egy egészségügyi intézményben szintén lesz magyar támogatás. Harrach Péter szerint az akciók egy része minden érintett segítését szolgálja, ilyen például a magyar honvédség részvétele a rend megteremtésében, és vannak olyan akciók is, amelyek a velünk közös vallási kultúrában gyökerező közösségeknek nyújtanak segítséget.
Hasonló célú segítségnyújtás létezik már a világ más részein is, de kormányzati szerv formájában Magyarországon létesült először ilyen államtitkárság – mutatott rá a kereszténydemokrata politikus. Ez is az emberséges önvédelem szerves része. Ezer magyar katona teljesít szolgálatot 13 országban, ami Harrach Péter szerint szintén jó példa arra, hogyan tudja Magyarország stabilizálni azokat a kibocsátó államokat, ahol komoly problémák vannak.
Kereszténydemokrata fókuszpontok a parlament őszi ülésszakában
A parlament őszi ülésszakáról szólva a kereszténydemokraták frakcióvezetője elmondta, hogy a KDNP fókuszában a kormány által benyújtott törvénytervezetek állnak, de lesznek saját kezdeményezéseik is. Fontos a KDNP számára a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény módosítása, valamint a fogyasztóvédelemről szóló változtatások. Harrach Péter kiemelte még a bírósági végrehajtásról szóló törvényt, mivel szerinte ezek a végrehajtások nem úgy zajlanak, ahogyan az egy ügyfélbarát világban elvárható. A vasárnapi pihenőnap kérdésére is vissza kívánnak térni, és a családi csődvédelem területén is változtatások várhatóak. A kereszténydemokraták számára nagyon fontos a demográfiai helyzet javítása, ami összefügg a családok lehetőségeinek a javításával.
A családi csődvédelem mentőöv a bajbajutottaknak
Harrach Péter a családi csődvédelem törvényét sikeresnek találja, szerinte a félezer ügyfél nem kevés, különösen új jogintézmény esetében, főleg egy olyan időszakban, amikor szünetelnek a kilakoltatások, tehát nincs az igénybevételt kényszerítő erő. A kereszténydemokrata politikus úgy látja, hogy a csődvédelem mentőöv, ami kihúz a bajból, és segít megkapaszkodni, egy jó törvény, aminek a végrehajtást két ponton még javítani is tudják. Az egyik, hogy jelenleg túl bonyolult és bürokratikus módon lehet a családi csődvédelembe belépni. A másik a bankok mérsékelt érdekeltsége, ezért a pénzintézeteknél jelentkező ügyfelek nem kapnak megfelelő tájékoztatást. Ezért tervezik, hogy ősszel módosítanak a törvényen, és így az akadályok egy része elhárulhat.
Segíteni kell a negyvenes korosztálynak
A kormány családpolitikájáról – amely a KDNP-nek is szívügye – szólva a kisebbik kormánypárt frakcióvezetője elmondta, hogy az elmúlt időszakban a kormányzati intézkedések hatására könnyebb a gyermekvállalás. A családpolitika hosszú távú kiszámíthatósága megteremtheti a születések számának növekedését Harrach Péter szerint. Emellett úgy látja, hogy van egy sürgető feladat is; meg kell találniuk azt a vonzó lehetőséget a ma negyven év körüli korosztálynak, aminek a hatására talán vállalnak még egy gyermeket. Ők ugyanis az a népes korosztály, akiknél nem jelent meg az a gyermekvállalási többlet, aminek a létszámból kellene adódnia – mutatott rá a kereszténydemokrata politikus.
Legalább havi két vasárnapi pihenőnapot akar elérni a munkavállalóknak a KDNP
A KDNP frakcióvezetője sajnálja, hogy ma sokkal kevesebb embernek adatik meg a vasárnapi pihenőnap, mint a törvény idején. Harrach Péter szerint ebben a kérdésben a szolidaritással szemben a fogyasztói szemlélet kényelemszeretete győzött, mert a törvény nem az üzletek zárvatartásáról szólt, hanem a boltokban dolgozó emberek vasárnapi pihenőnapjáról. A kereszténydemokraták törekvése ma az, hogy javíthassák a munkavállalók helyzetét a boltok nyitvatartása mellett. Ennek egyik módja, hogy a törvényben biztosított havi egy vasárnapi pihenőnap helyett kettőt javasolnak, amit egyébként a legnagyobb munkaadók jelenleg is elfogadnak. A másik javaslatuk az, hogy ne lehessen senkit 8 óránál többet dolgoztatni vasárnap – ismertette a KDNP terveit Harrach Péter. Véleménye szerint, ha a magyar társadalom többsége megérti, hogy ez fontos kérdés, akkor a parlamenti többség meghozza a megfelelő döntést.
Harrach Péter nem indul egyéni képviselőként a következő parlamenti választáson
Fontos bejelentést tett Harrach Péter az Origó újságírójának: öt egymás utáni egyéni kerületi indulás után 2018-ban nem indul egyéni képviselőként a következő parlamenti választáson. A KDNP frakcióvezetője úgy fogalmazott, hogy megelégszik az öt győzelemmel, nem kíván hatodikat mellé, lehetőséget ad a Kereszténydemokrata Néppárt fiatal politikusainak is, hogy megméresség magukat az országgyűlési választásokon is. A parlamenti munkát nem kívánja befejezni a kereszténydemokrata képviselő, ha lehetőséget kap rá, listás képviselőként folytatja tovább politikai hivatását.